Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 9-ին ընդունեց Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոանիս Տայիսին:
ԱԺ փոխնախագահը, ողջունելով դեսպանին, շնորհավորեց նրան Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ եւ հույս հայտնեց, որ նա իր նպաստը կբերի հայ-հունական հարաբերությունների էլ ավելի զարգացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպան Իոանիս Տայիսը երկու երկրների դինամիկ զարգացման հնարավորությունը պայմանավորեց հայ եւ հույն ժողովուրդների դարավոր բարեկամությամբ, քաղաքակրթական ընդհանրություններով, Հունաստանում հայկական, իսկ Հայաստանում հունական համայնքների առկայությամբ: Դեսպանի գնահատմամբ՝ այդ հնարավորությունները մեծ են քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային ոլորտներում, եւ ինքը ամեն ինչ կանի դրանք կյանքի կոչելու համար:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, միջխորհրդարանական հանձնաժողովների աշխատանքներն ու փոխայցերը էլ ավելի ակտիվացնելուն, եվրաինտեգրման ճանապարհը բռնած Հայաստանին Հունաստանի հնարավոր աջակցությանը եւ տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն հայտնեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման՝ Հունաստանի կատարած քայլերի, ԼՂՀ-ի հարցում ցուցաբերած հավասարակշռված մոտեցումների համար՝ տեղեկացնելով, որ հայ ժողովուրդը իր ցավի մասին չէ միայն, որ խոսում է. ՀՀ Ազգային ժողովը կոչով դիմել է աշխարհի խորհրդարաններին՝ ճանաչելու մյուս քրիստոնյա ազգերի, այդ թվում՝ Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը, որը տեղի է ունեցել օսմանյան կայսրությունում: Արդեն 5 տարի է՝ մայիսի 19-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հայ ժողովուրդը հույն եղբայրների հետ հիշատակի տուրք է մատուցում ցեղասպանության զոհ դարձած պոնտոսահույներին ու դատապարտում Օսմանյան Թուրքիայի կատարած ոճրագործությունը:
Անդրադառնալով ԼՂՀ հիմնախնդրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը հավաստիացրեց, որ Հայաստանը կողմ է միջազգային նորմերի շրջանակներում խնդիրը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով լուծելուն, այնինչ Ադրբեջանը չի հրաժարվում ռասիստական քաղաքականությունից, որի վերջին արտահայտությունը մարդասպան Սաֆարովին արդարացնելու ու հերոսացնելու աղաղակող իրադարձությունն էր, ինչը հակասում է միջազգային իրավական նորմերին: Նա հույս հայտնեց, որ Հունաստանը այս անգամ եւս իր հստակ դիրքորոշումը կհայտնի տեղի ունեցածի կապակցությամբ, քանի որ դա առաջին հերթին հակասում է եվրոպայի ժողովրդավարական արժեքներին:
Դեսպանը հավաստիացրեց, որ Հունաստանը աջակցում է եւ շարունակելու է աջակցել Մինսկի խմբի շրջանակներում խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը, իսկ Սաֆարովին ազատ արձակելու Ադրբեջանի կատարած քայլը նա որակեց որպես մեծ սխալ՝ միաժամանակ հույս հայտնելով, որ այդ հանգամանքը բացասական ազդեցություն չի ունենա խաղաղ բանակցային գործընթացի վրա:
Հանդիպմանը անդրադարձ եղավ նաեւ ամիսներ հետո Հայաստանում տեղի ունենալիք նախագահական ընտրություններին: Էդուարդ Շարմազանովն այդ ընտրությունների կարեւորությունը պայմանավորեց նախ եւ առաջ Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման տեսանկյունից ու հավաստիացրեց, որ եւ Հանրապետական կուսակցությունը, եւ իշխանություններն ամեն ինչ անելու են, որ ընտրությունները համապատասխանեն ժողովրդավարության չափանիշներին եւ Հայաստանի նախագահական ընտրություններից լավագույնը լինեն, քանզի առանց արդար ու թափանցիկ ընտրությունների հնարավոր չէ խոսել ոչ երկրի զարգացման եւ ոչ էլ ազգային անվտանգության մասին: «Հայաստանը վճռական է տրամադրված ժողովրդավարական բարեփոխումների ու դրանց շարունակականության հարցում»,-նշեց Էդուարդ Շարմազանովը:

NA Vice President Has a Meeting With the Greek Ambassador
On November 9 the Vice President of the National Assembly Eduard Sharmazanov received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Greece to Armenia Ioannis Taghis.
Welcoming the Ambassador, the NA Vice President congratulated him on the occasion of the appointment as the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Greece to Armenia and expressed hope he would give his contribution to more developing the Armenian-Greek relations.
Expressing his gratitude for warm reception the Ambassador IoannisTaghis conditioned the possibility of dynamic development of the two countries by the centuries-old friendship of the Armenian and Greek peoples, similarities of our civilizations and the presence of the Armenian community in Greece and the Greek in Armenia. According to the Ambassador, those opportunities are big in the political, economic and cultural spheres and he would do his best to support their realization.
In the course of the meeting issues pertaining to the perspectives of the developments of relations between the parliaments, more activating the works and mutual visits of the inter-parliamentary committees, possible support of Greece to Armenia, which had taken the path into European integration and regional security were discussed.
The NA Vice President thanked the Ambassador for the steps taken in recognition and condemnation of the Armenian Genocide by Greece and the balanced position regarding the NKR conflict, saying that the Armenian people did not speak only their pain: the RA National Assembly called on the parliaments of the world for the recognition of the genocide of other Christian nations including the Greeks from Pontus, which had taken place in the Ottoman Empire. It had been 5 years that on May 19 in Tsitsernakaberd Memorial Complex the Armenian people together with the Greek brothers pay tribute to the Pontic Greeks who fell victims of genocide, and they condemn the crime committed by the Ottoman Turkey.
Touching upon the NKR problem Eduard Sharmazanov ensured that Armenia was for the solution of the problem through peaceful negotiations within the framework of international norms, whereas Azerbaijan did not refuse the racist policy, the last expression of which was the well-known event of acquitting the criminal Safarov and heroizing him, which contradicted the international legal norms.
The Ambassador assured that Greece always supported and would continue to support the regulation of the Nagorno Karabakh conflict through peaceful negotiations in the frames of OSCE Minsk Group, and as to Safarov's release the Greek Ambassador qualified it as a big mistake, at the same time expressing hope that this circumstance would not have negative effect on the process of peaceful negotiations.
In the course of the meeting the sides also touched upon the presidential elections to be held in Armenia. Eduard Sharmazanov conditioned the importance of those elections first of all, from the view of the development of democracy in Armenia and assured that the Republican Party, and the authorities would do their best in order the elections would correspond the standards of democracy, and they would be the best of all the presidential elections in Armenia, as without fair and transparent elections it was not possible to talk neither about the development of the country, nor about the national security. “Armenia is resolute in democratic reforms and their continuity”, Eduard Sharmazanov noted.